Answer:
$13,034
Explanation:
Data provided
Fixed cost = $1,620
Variable cost per unit = $13
Number of frames = 878
The computation of supplies costs in the flexible budget is shown below:-
Supplies cost in the flexible budget = Fixed cost + Variable cost per unit × Number of frames
= $1,620 + $13 × 878
= $13,034
So, for computing the cost we simply multiply the variable cost per unit with a number of frames and after the result, we add with the fixed cost.