Answer:
25.0
Explanation:
Raw materials inventory turnover = raw materials used ÷ average raw materials inventory
($10,000 + $14,000) ÷ 2)
=$24,000÷2 =$12,000
$300,000 ÷ $12,000 =$25.0
Therefore the company's raw materials inventory turnover is $25.0