Answer:
The initial velocity at which the ball is kicked is 9.22 m/s
Explanation:
Given
bridge height, h = 36 m
Horizontal distance at which ball falls, [tex]d_{x}[/tex] = 25 m
Firstly, we have to find the time taken by ball to reach vertically. It is calculated using formula,
d = [tex]V_{i}[/tex] t + [tex]\frac{1}{2}[/tex] [tex]at^{2}[/tex]
where d is vertical distance, d = h and a is acceleration due to gravity, a = g = 9.8 m/[tex]s^{2}[/tex]. Also initially ball is at rest, hence [tex]V_{i}[/tex] = 0. Substituting the values in the formula, we get
-36 = 0 + [tex]\frac{1}{2}[/tex] (-[tex]9.8t^{2}[/tex]) (negative sign is because the object moves downward)
[tex]t^{2}[/tex] = 7.347
t = [tex]\sqrt{7.347}[/tex]
= 2.711 s
To find: initial velocity
We know that horizontal velocity is derived from horizontal distance and time:
[tex]V_{x}[/tex] = [tex]\frac{d_{x} }{t}[/tex]
= [tex]\frac{25 m}{2.711 s}[/tex]
= 9.22 m/s