Answer:
final velocity will be equal to 8.28 m/sec
Explanation:
Let the mass is m
Height fro which it is fallen h = 3.5 m
Acceleration due to gravity [tex]g=9.8m/sec^2[/tex]
We have to find the final velocity of the mass
As the mass is dropped from rest so initial velocity is 0 m/sec
Using energy conservation [tex]mgh=\frac{1}{2}mv_f^2-\frac{1}{2}mv_i^2[/tex]
So [tex]mgh=\frac{1}{2}mv_f^2[/tex]
[tex]\frac{1}{2}\times v_f^2=3.5\times 9.8[/tex]
[tex]v_f=8.28m/sec[/tex]
So final velocity will be equal to 8.28 m/sec