Answer:
$585,000
Explanation:
Given that
Prime costs = $960,000
Conversion costs = $980,000.
Overhead costs = 150% of direct labor costs.
As we know that
Prime costs = Direct material cost + Direct labor cost
So,
Direct material cost + Direct labor cost = $960,000
And,
Conversion costs = Direct labor cost + Manufacturing overhead.
$980,000 = Direct labor cost + 150% of direct labor.
2.5 direct labor cost = $980,000
Direct labor cost = $980,000 ÷ 2.5
= $392,000
So,
Manufacturing overhead is
= $392,000 × 150%
= $585,000