Answer:
Fair price =$635.23
Explanation:
Th fair price that he should be willing to pay is the present value of the $1000 expected in 5 years time.
Present value (PV) is the worth today if a future amount is discounted at a particular rate of interest.
PV = FV × (1+r)^(-n)
PV - present value = ?
FV -Future value - 1000,
r- discount rate - 9.5%,
n - future date - 5
PV = 1,000 × (1.0950^(-5)
PV = 1,000 × 0.6352
PV =635.2276653
Fair price =$635.23