Answer:
0.5 atm
Explanation:
Data obtained from the question include:
P1 (initial pressure) = 1 atm
V1 (initial volume) = 5L
V2 (final volume) = 10L
P2 (final pressure) =?
The gas is obeying Boyle's law since the temperature is constant.
Using the Boyle's law equation P1V1 = P2V2, the final pressure can be obtained as follow:
P1V1 = P2V2
1 x 5 = P2 x 10
Divide both side by 10
P2 = (1 x 5)/10
P2 = 0.5 atm
Therefore, the pressure is 0.5 atm