Answer:
The answer to your question is time = 15 s
Step-by-step explanation:
Data
Distance traveled = 1/20
time = 3/4s
total time = ?
Process
If we know that the object travels 1/20 of the total in 3/4 means that all the path has 20 sections. So, to find the answer, we must multiply 20 by the time it takes to travel that distance.
Total time = (20)(3/4)
= (20 x 3)/4
= 60/4
= 15 s