contestada

A generator has a coil with 1260 turns that are each 0.050 m in diameter. The coil rotates at 3600 rpm in a 0.310 T magnetic field. If a 50.0 Ω resistive load is connected in parallel with the generator, what is the average power used by the load?

Respuesta :

Answer:

Average power dissipated in the coil is 833 W

Explanation:

As we know that the amplitude of induced EMF in the coil is given as

[tex]E_o = NBA\omega[/tex]

so we have

N = 1260 turns

B = 0.310 T

[tex]A = \pi (0.025)^2[/tex]

[tex]A = 1.96 \times 10^{-3} m^2[/tex]

[tex]\omega = 2\pi(3600/60)[/tex]

[tex]\omega = 377 rad/s[/tex]

Now EMF is given as

[tex]E_o = 288.6 V[/tex]

now Average power is given as

[tex]P = \frac{E_o^2}{2R}[/tex]

[tex]P = \frac{288.6^2}{2(50)}[/tex]

[tex]P = 833 W[/tex]

The average power used by the load of the generator coil is 833W.

How to calculate average power?

The average power of a coil can be calculated by using the following formula:

Eo = N × B × Aw

Where;

  • N = number of turns
  • B = magnetic field (0.310T)
  • A = ?

A = 22/7 × 0.025²

A = 1.96 × 10-³

W = 2 × 22/7 × 3600/60

W = 377rad/s

Eo = 1260 × 0.310 × 1.96 × 10-³ × 377

Eo = 288.6V

P = E²/2R

P = 288.6²/2(50)

P = 833W

Therefore, the average power used by the load of the generator coil is 833W.

Learn more about average power at: https://brainly.com/question/1163248

ACCESS MORE
EDU ACCESS