Respuesta :
Answer:
the tension is 18513N
Explanation:
Given that
mass = 1683kg
acceleration = 1.2m/s^2
acceleration due to gravity = 9.8m/s^2
T-mg = ma
T = ma + mg
T = m(a +g)
T = 1683 kg(1.20 m/s2 + 9.8)
T = 1683 (11)
T = 18513N
therefore, the tension is 18513N
Answer:
T = 18.529 KN
Explanation:
We are given that;
Mass; m = 1683 kg
Upwards, acceleration; a = 1.2 m/s²
Downwards, acceleration due to gravity; g = 9.81 m/s²
Time; t = 2.75s
Now, The tension in the cable exerts a force up while gravity exerts a force down. The mass has an upward acceleration and thus, there are no horizontal forces.
We will take up as positive.
Thus,
Fnet is given as; F = T - W
W = mg while F = ma. and so,
ma = T - mg
Where t is Tension in cable.
Thus,
T = ma + mg
T = m(a + g)
T = 1683(1.2 + 9.81)
T = 1683(11.01) = 18529N = 18.529 KN