Suppose SAT Writing scores are normally distributed with a mean of 489489 and a standard deviation of 112112. A university plans to award scholarships to students whose scores are in the top 6%6%. What is the minimum score required for the scholarship? Round your answer to the nearest whole number, if necessary.

Respuesta :

Answer:

The minimum score required for the scholarship is 665.09.

Step-by-step explanation:

We are given that SAT Writing scores are normally distributed with a mean of 489 and a standard deviation of 112.

A university plans to award scholarships to students whose scores are in the top 6%.

Let X = SAT writing scores

SO, X ~ N([tex]\mu = 489,\sigma^{2} = 112^{2}[/tex])

The z-score probability distribution is given by ;

                  Z = [tex]\frac{X-\mu}{\sigma}[/tex] ~ N(0,1)

where, [tex]\mu[/tex] = mean score = 489

            [tex]\sigma[/tex] = standard deviation = 112

Now, the minimum score required for the scholarship so that students  are in the top 6% is given by ;

              P(X [tex]\geq[/tex] [tex]x[/tex] ) = 0.06   {where [tex]x[/tex] is the minimum score required}

             P( [tex]\frac{X-\mu}{\sigma}[/tex] [tex]\geq \frac{x-489}{112}[/tex] ) = 0.06

             P(Z [tex]\geq \frac{x-489}{112}[/tex] ) = 0.06

Now, in z table we will find out that critical value of X for which the area is in top 6%, which comes out to be 1.57224.

This means;         [tex]\frac{x-489}{112} = 1.57224[/tex]

                          [tex]x-489=1.57224 \times 112[/tex]  

                              [tex]x[/tex] = 489 + 176.0909 = 665.09

Therefore, the minimum score required for the scholarship is 665.09.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico