Answer:
(a)
[tex]\triangle v=-8\ m/s\\\triangle mv=-56\ kg.m/s[/tex]
(b)
5600 N
Explanation:
Change in velocity, [tex]\triangle v[/tex] is expressed as
[tex]\triangle v= v_f -v_i[/tex]
Where v represent the velocity and subscripts f and i represent final and initial respectively. Given that the ball finally comes to rest, its final velocity is taken as 0. Substituting 0 for final velocity and the given figure of 8 m/s for initial velocity then the change in velocity is given by
[tex]\triangle v=0-8=-8\ m/s[/tex]
To find the change in momentum, [tex]m\triangle v[/tex] then we substitute 7 kg for m and -8 m/s for [tex]\triangle v[/tex] therefore [tex]\triangle\ v=7 Kg\times -8 m/s=-56\ Kg.m/s[/tex]
(b)
The impact force, F is equivalent to ma where m is the mass of the ball and a is the acceleration. Here, acceleration is given by dividing the change in velocity by time ie
[tex]a=\frac {\triangle v}{t}=\frac { v_f -v_i}{t}[/tex]
Substituting t with 0.05 s then [tex]a=\frac {\triangle v}{t}=\frac { v_f -v_i}{t}=\frac {-8}{0.01}=-800 m/s^{2}[/tex]
Since F=ma then substituting m with 7 Kg we get that F=7*-800=-5600 N
Therefore, the impact force is equivalent to 5600 N