Respuesta :
Answer:
The standard deviation is 0.5338V.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.
In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:
[tex]\mu = 0, \sigma = ?[/tex]
What is the standard deviation of voltage such that the probability of a false signal is 0.005.
This means that when X = 1.5, Z has a pvalue of 1-(0.005/2) = 0.9975. So when X = 1.5, Z = 2.81. Also when X = -1.5, Z has a pvalue of 0.0025. So Z = -2.81. Applying any of then, we find the standard deviation.
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]2.81 = \frac{1.5 - 0}{\sigma}[/tex]
[tex]2.81\sigma = 1.5[/tex]
[tex]\sigma = \frac{1.5}{2.81}[/tex]
[tex]\sigma = 0.5338[/tex]
The standard deviation is 0.5338V.
Answer:
σ =0.5814
Step-by-step explanation:
Let x denote the voltage and x follow normal random variable with μ = 0 and σ = ?
Given that x > 1.5, signal communication i detected.
the probability of false signal is 0.005.
false signal only occurs when x < 1.5
therefore: P(x ≤ 1.5) = 0.005
→ (1.5 -0)/σ = 1/∅*0.005 = 2.58
→ 2.58σ = 1.5
therefore, σ = 0.5814