Answer:
$15,059
Explanation:
Given that,
Sales on account = $34,600
Cost of the goods sold = $15,841
Issued credit memo for merchandise returned = $4,200
Cost of issuing credit memo = $1,108
Net sales = Sales - Issued credit memo for merchandise returned
= $34,600 - $4,200
= $30,400
Merchandise cost:
= Cost of the goods sold - Cost of issuing credit memo
= $15,841 - $1,108
= $14,733
Gross profit;
= Net sales - Merchandise cost - Discount allowed
= $30,400 - $14,733 - ($30,400 × 2%)
= $30,400 - $14,733 - $608
= $15,059