Answer:
4 moles of [tex]AlBr_3[/tex] and 1 mole of [tex]Al[/tex] will be present in the reaction vessel
Explanation:
The reaction given in the question is
[tex]2Al + 3 Br_2[/tex] ⇒ [tex]2AlBr_3[/tex]
According to the stoichiometric coefficients of the reaction, 2 moles of [tex]Al[/tex] requires 3 moles of [tex]Br_2[/tex] so in this reaction, [tex]Br_2[/tex] is a limiting reagent. So we will consider that [tex]Al[/tex] is in excess.
Now,
Since 3 moles of [tex]Br_2[/tex] requires 2 moles of [tex]Al[/tex]
So, for 6 moles of [tex]Br_2[/tex] the moles of [tex]Al[/tex] required = [tex]\frac{2}{3} \times 6[/tex] = 4 moles.
Moles of [tex]Al[/tex] remaining after the completion of reaction = 5 - 4 = 1 mole.
Again,
Since 3 moles of [tex]Br_2[/tex] produces 2 moles of [tex]AlBr_3[/tex]
So, moles of [tex]AlBr_3[/tex] produced by 6 moles of [tex]Br_2[/tex] = [tex]\frac{2}{3} \times 6[/tex] = 4 moles.
Therefore, after the completion of reaction, 4 moles of [tex]AlBr_3[/tex] and 1 mole of [tex]Al[/tex] will be present in the reaction vessel.