Answer:
2.52%
Explanation:
Given that
Annual dividend paid per share = $2
Recent stock price = $82.5
Cost of capital = 5.0%
So, the expected growth rate is
Price = Recent dividend × (1 + growth rate ) ÷ (cost of equity - growth rate)
58.73 = $2 * (1 + Growth rate) ÷ (0.05 - Growth rate)
After solving this, the expected growth rate is 2.52%