Copper spheres of 20-mm diameter are quenched by being dropped into a tank of water that is maintained at 280 K . The spheres may be assumed to reach the terminal velocity on impact and to drop freely through the water. Estimate the terminal velocity by equating the drag and gravitational forces acting on the sphere. What is the approximate height of the water tank needed to cool the spheres from an initial temperature of 360 K to a center temperature of 320 K?

Respuesta :

Answer:

The height of the water is 1.25 m

Explanation:

copper properties are:

Kc=385 W/mK

D=20x10^-3 m

gc=8960 kg/m^3

Cp=385 J/kg*K

R=10x10^-3 m

Water properties at 280 K

pw=1000 kg/m^3

Kw=0.582

v=0.1247x10^-6 m^2/s

The drag force is:

[tex]F_{D} =\frac{1}{2} Co*p_{w} A*V^{2}[/tex]

The bouyancy force is:

[tex]F_{B} =V*p_{w} *g[/tex]

The weight is:

[tex]W=V*p_{c} *g[/tex]

Laminar flow:

[tex]v_{T} =\frac{p_{c}-p_{w}*g*D^{2} }{18*u} =\frac{(8960-1000)*9.8*(20x10^{-3})^{2} }{18*0.00143} =1213.48 m/s[/tex]

Reynold number:

[tex]Re=\frac{1000*1213.48*20x10^{-3} }{0.00143} \\Re>>1[/tex]

Not flow region

For Newton flow region:

[tex]v_{T} =1.75\sqrt{(\frac{p_{c}-p_{w} }{p_{w} })gD }=1.75\sqrt{(\frac{8960-1000}{1000} )*9.8*20x10^{-3} } =2.186m/s[/tex]

[tex]Re=\frac{1000*2.186*20x10^{-3} }{0.00143} =30573.4[/tex]

[tex]Pr=\frac{\frac{u}{p} }{\frac{K}{pC_{p} } } =\frac{u*C_{p} }{k} =\frac{0.0014394198}{0.582} =10.31[/tex]

[tex]Nu=2+(0.4Re^{1/2} +0.06Re^{2/3} )Pr^{2/5} (u/us)^{1/4} \\Nu=2+(0.4*30573.4^{1/2}+0.06*30573.4^{2/3} )*10.31^{2/5} *(0.00143/0.00032)^{1/4} \\Nu=476.99[/tex]

[tex]Nu=\frac{h*d}{K_{w} } \\h=\frac{476.99*0.582}{20x10^{-3} } =13880.44W/m^{2} K[/tex]

[tex]\frac{T-T_{c} }{T_{w}-T_{c} } =e^{-t/T} \\T=\frac{m_{c}C_{p} }{hA_{c} } =\frac{8960*10x10^{-3}*385 }{13880.44*3} =0.828 s[/tex]

[tex]e^{-t/0.828} =\frac{320-280}{360-280} \\t=0.573\\heightofthewater=2.186*0.573=1.25m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico