The plane of a wire loop with an area of 0.20 m 2 is perpendicular to a magnetic field of 50 mT. In 40 ms you rotate the loop 90 0 so that its plane is parallel to the magnetic field. What is the average emf induced in the loop

Respuesta :

Answer:

The average emf induced in the loop is 0.25 V

Explanation:

Given;

area of loop, A = 0.20 m²

strength of magnetic field, B =  50 mT

time, t = 40 ms

[tex]induced \ emf = \frac{d \phi}{dt}[/tex]

where;

Φ is magnetic flux, this is maximum when the plane of the loop is parallel to the magnetic field.

Φ = BA

induced emf = BA / t

induced emf = (50 mT x 0.20 m² ) / (40 ms)

induced emf = 0.25 V

Therefore, the average emf induced in the loop is 0.25 V

ACCESS MORE
EDU ACCESS