Answer:
The workdone is [tex]W= 465.54J[/tex]
Explanation:
from the question we are told that
The displacement of the boat is [tex]\Delta \= r = [3.11 \ m]\ \r i \ + [2.69\ m] \ \r j[/tex]
The force exerted on the boat is [tex]\= F = [263 N]\ \r i - [131\ N] \ \r j[/tex]
The workdone is mathematically represented as
[tex]W = \= F \cdot \Delta \= r[/tex]
[tex]= [ ( [263 N]\ \r i - [131\ N] \ \r j)( [3.11 \ m]\ \r i \ + [2.69\ m] \ \r j)][/tex]
[tex]=[/tex] [tex]( [3.11 \ m]\ \r i ) ([263 N]\ \r i) +( [2.69\ m] \ \r j)(([263 N]\ \r i)[/tex]
[tex]- ( [3.11 \ m]\ \r i ) ([131\ N] \ \r j) - ([263 N]\ \r i) ([131\ N] \ \r j)[/tex]
[tex]W = 817.93-352.39[/tex]
[tex]W= 465.54J[/tex]
Note: Generally
[tex](i * i) =1\\(j * j) = 1\\(i *j) =0\\(j*i)=0[/tex]