Answer:
Option (b) is correct.
Explanation:
Given that,
Marginal propensity to consume (MPC) = 0.80
Government increases spending by $500 billion.
Change in aggregate demand is determined by multiplying the spending multiplier with the change in government spending.
Spending multiplier:
[tex]=\frac{1}{1-MPC}[/tex]
[tex]=\frac{1}{1-0.8}[/tex]
= [tex]\frac{1}{0.2}[/tex]
= 5
Therefore, as a result of increase in the government spending, the aggregate demand will rise by:
= Spending multiplier × Change in government spending
= 5 × $500 billion
= $2,500 billion