Refrigerant-134a enters the compressor of a refrigeration system as saturated vapor at 0.14 MPa, and leaves as superheated vapor at 0.8 MPa and 60 0C at a rate of 0.06 kg/s. Determine the rates of flow energy transfers by mass into and out of the compressor. Assume the change in kinetic and potential energies to be negligible.

Respuesta :

Answer:

rate of flow of energy(in)=14.3514 KW

Rate of flow of energy(out)=17.8092 KW

change of energy flow=3.4578 KW

Explanation:

The explanation is given in the attachments.

Ver imagen naqiraza944
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico