A 2.60kg block on a horizontal floor is attached to a horizontal spring that is initially compressed 0.0310m . The spring has force constant 810N/m . The coefficient of kinetic friction between the floor and the block is 0.39 . The block and spring are released from rest and the block slides along the floor.

A-What is the speed of the block when it has moved a distance of 0.0120m from its initial position? (At this point the spring is compressed 0.0190m .)

Express your answer with the appropriate units.

I only got one attempt remaining.

I tried.. (.4323 , .4276 , -.39 , -.62)

Respuesta :

Answer: 0.374 m/s

Explanation: The motion of a loaded spring is assumed to be of a constant acceleration, hence newton's laws of motion is applicable.

Recall from the second law of motion that

F - Fr = ma

Where F = applied force = elastic force = kx

Fr = frictional force =?

u = coefficient of kinetic friction = 0.39

m = mass of block = 2.60kg

g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²

k = elastic constant = 810 N/m

x = 0.0310m

Fr = umg

Fr = 0.39 × 2.60 × 9.8

Fr = 9.94.

F = kx = 810 × 0.0310m = 25.11 N

By substituting the parameters, we have that

25.11 - 9.94 = 2.60 (a)

15.17 = 2.60a

a = 15.17/ 2.60 = 5.84 m/s².

Speed of block (v) =?

Distance covered (s) = 0.0120m

Initial velocity (u) = 0

Recall that

v² = u² + 2as

v² = 2as

v² = 2 × 5.84 × 0.0120m

v² = 0.1400

v = √0.1400

v = 0.374 m/s

Answer:

0.4323 m/s

Explanation:

We are given;

Mass; m = 2.60kg

Spring Constant; k = 810N/m

coefficient of kinetic friction; μ_k = 0.39

When we apply Newton's second law of motion to the block in the vertical direction, we get;

Σy = N - mg = 0

So, N = mg

Mow,we know that formula for kinetic friction is;

F_k = μ_k•mg

Thus, F_k = 0.39 x 2.6 x 9.8 = 9.9372N

Now, we know that; work = Force x distance.

Since the block when it has moved a distance of 0.0120m from its initial position. Work done by frictional force is;

W_f = - 9.9372 x 0.012 = - 0.119J

The negative sign implies that the frictional force is opposite to the direction of displacement.

Formula for kinetic energy is; K = (1/2)mv²

While elastic potential Energy is given as;

U = (1/2)kx²

Thus,at initial point,

K1 = (1/2) x 2.6 x 0² = 0

U1 = (1/2) x 810 x 0.031² = 0.3892 J

At second point;

K2 = (1/2) x 2.6 x (v_2)² = 1.3(v_2)² J

U2 = (1/2) x 810 x 0.019² = 0.1462J

Work energy theorem gives that;

K1 + U1 = K2 + U2

Thus,

0 + 0.3892 = 1.3(v_2)² + 0.1462

1.3(v_2)² = 0.3892 - 0.1462

(v_2)² = 0.243/1.3

v_2 =√0.1869 = 0.4323 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS