Respuesta :
Answer:
Top 5% is 5.84 milliters and the bottom 5% is 5.60 millimeters.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.
In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:
[tex]\mu = 5.72, \sigma = 0.07[/tex]
Top 5%:
X when Z has a pvalue of 0.95. So X when Z = 1.645
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]1.645 = \frac{X - 5.72}{0.07}[/tex]
[tex]X - 5.72 = 1.645*0.07[/tex]
[tex]X = 5.84[/tex]
Bottom 5%:
X when Z has a pvalue of 0.05. So X when Z = -1.645
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]-1.645 = \frac{X - 5.72}{0.07}[/tex]
[tex]X - 5.72 = -1.645*0.07[/tex]
[tex]X = 5.60[/tex]
Top 5% is 5.84 milliters and the bottom 5% is 5.60 millimeters.
Answer:
The two diameters that separate the top 5% and the bottom 5% are 5.84 and 5.60 respectively.
Step-by-step explanation:
We are given that the diameters of bolts produced in a machine shop are normally distributed with a mean of 5.72 millimeters and a standard deviation of 0.07 millimeters.
Let X = diameters of bolts produced in a machine shop
So, X ~ N([tex]\mu=5.72,\sigma^{2} = 0.07^{2}[/tex])
The z score probability distribution is given by;
Z = [tex]\frac{X-\mu}{\sigma}[/tex] ~ N(0,1)
where, [tex]\mu[/tex] = mean diameter = 5.72 millimeter
[tex]\sigma[/tex] = standard deviation = 0.07 millimeter
Now, we have to find the two diameters that separate the top 5% and the bottom 5%.
- Firstly, Probability that the diameter separate the top 5% is given by;
P(X > x) = 0.05
P( [tex]\frac{X-\mu}{\sigma}[/tex] > [tex]\frac{x-5.72}{0.07}[/tex] ) = 0.05
P(Z > [tex]\frac{x-5.72}{0.07}[/tex] ) = 0.05
So, the critical value of x in z table which separate the top 5% is given as 1.6449, which means;
[tex]\frac{x-5.72}{0.07}[/tex] = 1.6449
[tex]{x-5.72} = 1.6449 \times {0.07}[/tex]
[tex]x[/tex] = 5.72 + 0.115143 = 5.84
- Secondly, Probability that the diameter separate the bottom 5% is given by;
P(X < x) = 0.05
P( [tex]\frac{X-\mu}{\sigma}[/tex] < [tex]\frac{x-5.72}{0.07}[/tex] ) = 0.05
P(Z < [tex]\frac{x-5.72}{0.07}[/tex] ) = 0.05
So, the critical value of x in z table which separate the bottom 5% is given as -1.6449, which means;
[tex]\frac{x-5.72}{0.07}[/tex] = -1.6449
[tex]{x-5.72} = -1.6449 \times {0.07}[/tex]
[tex]x[/tex] = 5.72 - 0.115143 = 5.60
Therefore, the two diameters that separate the top 5% and the bottom 5% are 5.84 and 5.60 respectively.