Answer:
The raduis of the geosynchronous orbit of the satellite around earth is 3.88×10^10m
Explanation:
The raduis of geosynchronous orbit of a satellite is given by:
R = Cuberoot(T^2GM)/4pi r^2
Given:
G = gravitational constant = 6.67×10^-11Nm^2
M = mass of earth = 5.98×10^24kg
r = radius of the earth = 6.38×10^6m
T = time period on the earth = 24hours
Changing hours to seconds = 24 ×60minutes ×60 seconds = 86,400seconds
Substituting into the equation
R = Cuberoot[ (86,400)^2 × (6.67×10^-11)×(5.98×10^24) / (4×3.142×(6.38×10^6)^2]
R = Cberoot [ (2.98×10^46)/(5.12×10^14)]
R = Cuberoot(5.82×10^31)
R = 3.88×10^10m