Respuesta :
Answer:
The number of time constants is [tex]t = 1.171 time \ constants[/tex]
Explanation:
Let us denote the equilibrium charge with [tex]q_e[/tex]
From the question we are told that
for the duration we are to obtain the final charge on the capacitor should be 83% of [tex]q_e[/tex]
Generally in an RC circuit an equation that defines charge after a time t is mathematically represented as
[tex]q = q_e (1-e^{\frac{-t}{RC} })[/tex]
Where q is the final charge = 83% [tex]q_e[/tex] = 0.83[tex]q_e[/tex]
RC is the time constant
Substituting values
[tex]0.83 q_e = q_e (1 - e^{-\frac{t}{RC} })[/tex]
[tex]e^{-\frac{t}{RC} } = 0.17[/tex]
Taking natural log of both sides
[tex]ln(e^{-\frac{t}{RC} }) = ln(0.17)[/tex]
[tex]-\frac{t}{RC} = -1.171[/tex]
=> [tex]t = 1.171 RC[/tex]
Since RC is the time constant then the number of time constant is
[tex]t = 1.171 time constants[/tex]
Answer:
The time constant is 1.772
Explanation:
Given that,
Charge, [tex]q{t}= 0.83 q_{0}[/tex]
We need to calculate the time constant
Using expression for charging in a RC circuit
[tex]q(t)=q_{0}[1-e^{-(\dfrac{t}{RC})}][/tex]
Where, [tex]\dfrac{t}{RC}[/tex]= time constant
Put the value into the formula
[tex]0.83q_{0}=q_{0}[1-e^{-(\dfrac{t}{RC})}]1-e^{-(\dfrac{t}{RC})}=0.83[/tex]
[tex]e^{-(\dfrac{t}{RC})}=0.17\\-\dfrac{t}{RC}=ln (0.17)\\-\dfrac{t}{RC}=-1.772\\\dfrac{t}{RC}=1.772[/tex]
Thus, The time constant is 1.772