Respuesta :

Answer: The mass of iron found in the solution is 0.56 mg

Explanation:

ppm is the amount of solute (in milligrams) present in kilogram of a solvent. It is also known as parts-per million.

To calculate the ppm of oxygen in sea water, we use the equation:

[tex]\text{ppm}=\frac{\text{Mass of solute}}{\text{Mass of solution}}\times 10^6[/tex]

Both the masses are in grams.

We are given:

Concentration of iron = 2 ppm

Mass of solution = 280 g

Putting values in above equation, we get:

[tex]2=\frac{\text{Mass of iron}}{280g}\times 10^6\\\\\text{Mass of iron}=\frac{2\times 280}{10^6}=0.00056g=0.56mg[/tex]

Conversion factor used:  1 g = 1000 mg

Hence, the mass of iron found in the solution is 0.56 mg

ACCESS MORE
EDU ACCESS