Respuesta :
Answer: The work done is 28.9 j
Explanation:
The work is defined as a force doing a movement, and it can be calculated as W = F*d
The force is:
F = 1.5N*(x/(4.5m - 1m)) = (1.5)N*x/3.5m
the distance that d = 2x0 = 2*4.5m = 9m
But the force changes in function of x, so we must do a integration:
[tex]\int\limits^9_0 {\frac{1.5N*x}{3.5m} } \, dx[/tex]
Where i used d as the integral of dx betwen 0m and 9m, so the only thing inside the integral is the equation for the force.
this integral is equal to:
W = (2.5N*x^2)/(2*3.5m) valued between x = 0m and x = 9m
W = (2.5*9^2)/7 J = 2.5*81/7 J = 28.9J
Answer:
W = 17.5J.
Explanation:
Given that F = Fo(x/(xo – 1)), Fo = 1.5N and xo = 4.5m
Substituting the given values into the equation for F we have
F = 1.5x /(4.5 –1 ) = 1.5x/3.5 = 0.43x
F = 0.43x
Workdone dW = F×dx (infinitesimal workdone).
So to get the workdone,
W = ∫Fdx = ∫0.43x dx = 0.43x²/2
So the workdone in moving the particle from x1 = 0 to x2 = 2xo = 2×4.5 = 9.0m is
W = 0.43/2 ×(9² – 0²) = 0.215×81 = 17.5J