contestada

A body of mass 8 kg moves in a (counterclockwise) circular path of radius 10 meters, making one revolution every 10 seconds. You may assume the circle is in the xy-plane, and so you may ignore the third component. A. Compute the centripetal force acting on the body.

Respuesta :

Answer:

Centripetal force is equal to 31.55 N

Explanation:

We have given mass of the body m = 8 kg

Radius of the circular path r = 10 m

It is given that it makes 1 revolution in 10 seconds

Distance traveled in 10 seconds is equal to [tex]d=2\pi r=2\times 3.14\times 10=62.8m[/tex]

Velocity is equal to [tex]velocity=\frac{distance}{time}=\frac{62.8}{10}=6.28m/sec[/tex]

We have to find the centripetal force

Centripetal force is equal to [tex]F=\frac{mv^2}{r}=\frac{8\times 6.28^2}{10}=31.55N[/tex]

So centripetal force will be equal to 31.55 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS