Recall the use of data from the National Health Survey to estimate behaviors such as alcohol consumption, cigarette smoking, and hours of sleep for all U.S. adults. In the 2005-2007 report, they estimated that 30% of all current smokers started smoking before the age of 16. Suppose that we randomly select 100 U.S. adults who are smokers and find that 25% of this sample started smoking before the age of 16. Is this much error surprising? Find the probability that a sample proportion will over- or underestimate the parameter by more than 5%.

Respuesta :

Answer:No it isn't really surprising as the percentage error isn't too much.

Probability of estimating above or below the parameter by more than 5% is0.5

Step-by-step explanation:30%-25%/30%=5/30=1/6.

Probability=Required outcome/possible outcome, hence the probability=1/2=0.5

ACCESS MORE
EDU ACCESS