Answer: 10m/s^2
Explanation:
Force acting on couch = 200N
Mass of couch = 20 kg
Acceleration of the couch = ?
Recall that force is the product of the mass of an object by the acceleration by which it moves.
i.e Force = Mass x Acceleration
200N = 20kg x Acceleration
Acceleration = 200N/20kg
Acceleration = 10m/s^2
Thus, the acceleration of the couch is 10m/s^2