Respuesta :
Answer:
There is a financial advantage of $ 1,240,240
Explanation:
Incremental Costs and Revenues will be as follows
Increment in sales = 87,000 units × 40% = 34,800 units
Selling Price (34,800 units × $60 per unit) 2,088,000
Less Cost of Sales (643,800)
Direct materials ( $ 7.50 × 34,800 units ) 261,000
Direct labor ( $ 8.00 × 34,800 units ) 278,400
Variable manufacturing overhead ( $ 3.00 × 34,800 units ) 104,400
Contribution 1,444,200
Less Expenses
Variable selling expenses ( $ 2.70 × 34,800 units ) (93,960)
Fixed Selling Expenses (110,000)
Net Income 1,240,240
Conclusion
There is a financial advantage of $ 1,240,240 of investing an additional $110,000 in fixed selling expenses.
Answer:
Financial advantage = $1,240,240
Explanation:
Marginal Costs and Revenues are as follows:
Marginal sales increment:
87,000 units x 40%
= 87,000 units x 0.4
= 34,800 units
Marginal revenue from extra 40% units:
34,800 units × $60 per units
= $2,088,000
Now we calculate the marginal increment on all the company's activities:
Direct materials:
$ 7.50 × 34,800 units
= $261,000
Direct labor:
$ 8.00 × 34,800 units
= $278,400
Variable manufacturing overhead:
$ 3.00 × 34,800 units
= $104,400
Now we add all the activities:
= $261,000 + $278,400 + $104,400
= $643,800
Subtracting the cost of activities from Marginal revenue, we have:
$2,088,000 - $643,800
= $1,444,200
Now, we subtract the expenses:
Variable selling expenses:
$ 2.70 × 34,800 units
= $93,960
Fixed Selling Expenses:
= $110,000
Total:
= $203,960
Recall that we have $1,444,200 above, now we subtract the selling expenses thus:
= $1,444,200 - $203,960
= $1,240,240
From the calculations above, we can see that there is a financial advantage of $1,240,240 resulting from investing an additional $110,000 in fixed selling expenses.