contestada

When operated on a household 110.0-V line, typical hair dryers draw about 1650 W of power. We can model the current as a long straight wire in the handle. During use, the current is about 2.25 cm from the user\'s hand. What is the current in the dryer

Respuesta :

Answer:

Current in the hair dryer will be equal to 15 A

Explanation:

We have given that household is operated at 110 volt

So potential difference V =110 volt

Power drawn by hairdryer is P = 1650 watt

We have to find the current in the hair dryer

We know that power is given as P = VI, here V is potential difference and I is current

So [tex]1650=110\times I[/tex]

I = 15 A

So current in the hair dryer will be equal to 15 A

ACCESS MORE
EDU ACCESS