Respuesta :
Answer:
a = 125. 65 m/s²
Explanation:
The pilot is flying in a circle of constant radius at a constant speed .Since the motion is a circular motion we use the following formula
The angular acceleration a= ω²r = v²/r
ω = angular velocity
acceleration = v²/r
where
a = centripetal acceleration
a = ?
v = 495 m/s
r = 1950 m
a = v²/r
a = 495²/1950
a = 245025/1950
a = 125.653846154
a = 125. 65 m/s²
Answer:
Acceleration, a_c= 125.65 m/s²
Explanation:
The motion in the question is a circular motion and thus, the centripetal acceleration is given by;
a_c = v²/r
Where;
a_c = centripetal acceleration
v = velocity
r = radius
From the question,
v = 495 m/s
r = 1950 m
Thus, plugging in this values, we have;
a_c = v²/r
a_c = 495²/1950
a_c = 245025/1950
a_c = 125.6538 ≈ 125.65 m/s²