Respuesta :
Answer:
a) 0.0019 M is the concentration of the compound in the 10-mL flask.
b) [tex]7.488\times 10^{-5} M[/tex] is the concentration of the compound in the cuvette.
c) 5.0 milligrams of the compound were used to make the 10-mL solution.
Explanation:
a)
Using Beer-Lambert's law :
Formula used :
[tex]A=\epsilon \times C\times l[/tex]
where,
A = absorbance of solution = 0.487
C = concentration of solution = ?
l = length of the cell = 1.000 cm
[tex]\epsilon[/tex] = molar absorptivity of this solution = [tex]6503 M^{-1}cm^{-1}[/tex]
[tex]0.487=6503 M^{-1}cm^{-1}\times C\times 1.000 cm[/tex]
[tex]C=\frac{0.487}{6503 M^{-1} cm^{-1}}=7.488\times 10^{-5} M[/tex]
[tex]7.488\times 10^{-5} M[/tex] is the concentration of the compound in the cuvette.
b) Concentration of solution in 25 mL of volumetric flask = [tex]C_1=7.488\times 10^{-5} M[/tex]
Volume of diluted solution = [tex]V_1=25 mL[/tex]
Concentration of solution in 10 mL of volumetric flask = [tex]C_2=?[/tex]
Volume of solution taken before dilution = [tex]V_2=1 mL[/tex]
[tex]C_1V_1=C_2V_2[/tex]
[tex]C_2=\frac{C_1V_1}{V_2}=\frac{7.488\times 10^{-5} M\times 25 mL}{1 mL}[/tex]
[tex]C_2=0.0019 M[/tex]
0.0019 M is the concentration of the compound in the 10-mL flask.
c)
Concentration of solution in 10 mL of volumetric flask = 0.0019 M
Moles of unknown compound = n
Volume of the solution = 10 mL = 0.010 L
1 mL = 0.001 L
[tex]Concentration =\frac{Moles}{Volume (L)}[/tex]
[tex]n=0.0019 M\times 0.010 L=0.000019 mol[/tex]
Molar mass of unknown compound = 264.37 g/mol
Mass of 0.00019 moles of unknown compound:
0.000019 mol × 264.37 g/mol = 0.0050 g
1 g = 1000 mg
0.050 g= 0.0050 × 1000 mg = 5.0 mg
5.0 milligrams of the compound were used to make the 10-mL solution.