Respuesta :
Answer:
1) Payback Period = Initial investment / Cash flows
- Product A = 170,000/60,000
= 2.83 Years
- Product B = 380,000/130,000
=2.92 Years
2) Net Present Value
- Product A = 28,566.78 +33,137.47 + 38439.46 +44,589.77 + 51,724.14 -170,000 = $26,457.62
- Product B =61,894.69 + 71,797.84 +83,284.50 +96,611.18 +112,068.97 -380,000 = $45,657.18
3) Internal Rate of Return
- Product A =22.5%
- Product B = 21.1%
4) Profitability Index = Present Value of future Cash flows/ initial investment
-Product A = $196,457.62/170,000 = 1.16
-Product B = $425,657.18/380,000 =1.12
5) Simple Rate of Return = (incremental Revenue - Incremental expenses)/initial investment
therefore the formula can be expressed Net income /initial investment
- Product A = $26,000/170,000 =15.3%
-Product B = 54,000/380,000 = 14.2%
Explanation:
PRODUCT A PRODUCT B
Revenues $250,000 $350,000
Variable expenses -$120,000 -$170,000
Depreciation -$34,000 -$76,000
Fixed operating costs -$70,000 -$50,000
Net Income $26,000 $54,000
Add Depreciation $34,000 $76,000
Cash Flow $60,000 $130,000
Payback period with same annual cash flows is calculated by dividing the initial investment by the cash flow.
To Compute NPV we take cash flows divide by (1+r)^n
the we deduct initial investment from the total of Present value cash flows of five years.
For IRR after getting NPV we use financial calculator to calculate is press down shift and IRR/YR
The Discount Factors :
Year 0 = 1
Year 1 = 0.862
Year 2 =0.743
Year 3 = 0.641
Year 4 = 0.552
Year 5 = 0.476
Answer:(1) payback period Product A 2.83 years, Product B 2.92 years (2) NPV Product A $26,464, Product B $45,672, (3) IRR Product A 25%, Product B 20%, (4) Profitability index Product A 1.15, Product B 1.12, (5) Simple rate of return Product A 15.3%, Product B 14.2%
Explanation:
To calculate the pay back period
Product A. Product B
Sales 250,000. 350,000
Less:
Variable cost 120,000. 170,000
Depreciation. 34,000. 76,000
Fixed operating cost 70,000. 50,000
---------- --------------
Net income. 26,000. 54,000
Add: Depreciation. 34,000. 76,000
----------- -----------------
Net cash inflow. 60,000. 130,000
------------ -----------------
Pay back period = initial investment / Annual cash inflow
For product A
Initial investment = $170,000, Annual cash inflow =$60,000
=170,000/60,000
=2.83 years
For product B
Initial investment =$380,000, Annual cash inflow =$130,000
=380,000/130,000
=2.92 years
To calculate NPV for each product
For product A
Initial investment = $170,000, Annual cash inflow =$60,000
Discount Factor = 16% for 5 years
DF = 1 - (1 + i) ∧-n / i
= 1 - (1 + 0.16)∧-5 / 0.16
= 1- (1.16)∧-5 / 0.16
= 1- 0.4761 / 0.16
= 0.5239/0.16
=3.2744
PV of cash inflow = 60,000 × 3.2744 = $196,464
NPV of Product A = PV of cash inflow - PV of cash outflow
= $196,464 - 170,000
= $26,464
For product B
Initial investment =$380,000, Annual cash inflow =$130,000
DF = 16% for 5years = 3.2744
PV of cash inflow = $130,000 × 2.2744 = $425,672
NPV of Product B = PV of cash inflow - PV of cash outflow
$425,672 - $380,000
=$45,672
To calculate the IRR
DF = 25% for 5years using the formula 1 - (1 + i )∧-n / i
= 1 - (1 + 0.25)∧-5 / 0.25
= 1 - (1.25)∧-5 / 0.25
= 1 - 0.3277 / 0.25
= 0.6723/ 0.25
=2.6892
PV of cash inflow =$60,000 × 2.6892 = $161,352
NPV of Product A = PV of cash inflow - PV of cash outflow
= $161,352 - $170,000
=-$8,648
For product B
DF = 20% for 5 years using the above formula
1 - ( 1 + 0.2)∧-5 / 0.2
= 1 - (1.2)∧-5 / 0.2
=1 - 0.4019 / 0.2
= 0.5981/0.2
=2.9905
PV of cash inflow =$130,000 × 2.9905 = $388,765
NPV of Product B = PV of cash inflow -PV of cash outflow
= $388,765 -$380,000
=$8,765
Therefore IRR Product A =25%, Product B =20%
To calculate the profitability index
PI = PV of cash inflow / initial investment
For product A
= PV of cash inflow = $196,464, initial investment = $170,000
= $196,464 / $170,000
=1.15
For product B
PV of cash inflow =$425,672, initial investment = $380,000
= $425,672/$380,000
=1.12
To calculate simple rate of return
Simple rate of return = Annual income / initial investment
For product A
Annual income =$26,000, initial investment =$170,000
=$26,000 / $170,000
=0.1529 × 100
= 15.29
=15.3% Approximately
For product B
Annual income =$54,000, initial investment =$380,000
=$54,000/ $380,000
=0.142 × 100
= 14.2%
Payback period choose Product A
NPV choose Product B
IRR choose Product A
PI choose Product A
Simple rate of return choose Product A