2. The magnetic field inside a 4.0 cm diameter superconducting solenoid varies sinusoidally between 8.0 T and 12.0 T at a frequency of 10 Hz. a. What is the maximum electric field strength at a point 1.5 cm from the solenoid axis?

Respuesta :

Answer:

The maximum electric field strength is  [tex]94.2 \times {10^{ - 2}}\;{\rm{V/m}}[/tex]

Explanation:

Substitute 4.0 cm for D

r = D / 2

r = 4 / 2 = 2cm

= 2 × 10⁻²m

Now, according to the question, the expression for the magnetic field is as follows:

B = 10T + 2T sin(2π(10Hz) t )

Now, calculate [tex]\frac{{dB}}{{dt}}[/tex]

[tex]\begin{array}{c}\\\frac{{dB}}{{dt}} = \frac{{d\left( {10{\rm{ T + 2 Tsin}}\left( {2\pi \left( {10{\rm{ Hz}}} \right)t} \right)} \right)}}{{dt}}\\\\ = \left( {40\pi {\rm{ T/s}}} \right)\cos 2\pi \left( {10{\rm{ Hz}}} \right)t\\\end{array}[/tex]

Therefore, the electric field expression is as follows:

[tex]E = \left( {\frac{r}{2}} \right)\left( {40\pi {\rm{ T/s}}} \right)\cos 2\pi \left( {10{\rm{ Hz}}} \right)t[/tex]

Substitute 0 for t in the above equation

[tex]E = \left( {\frac{r}{2}} \right)\left( {40\pi {\rm{ T/s}}} \right)\cos 2\pi \left( {10{\rm{ Hz}}} \right)(0)[/tex]

[tex]E = \left( {\frac{r}{2}} \right)\left( {40\pi)[/tex]

Now substitute 1.5 cm for r in the above equation

[tex]E = (\frac{0.015}{2} )40\times3.14\\\\= 94.2\times 10^-^2V/m[/tex]

The maximum electric field strength is  [tex]94.2 \times {10^{ - 2}}\;{\rm{V/m}}[/tex]

The maximum electric field strength at a point 1.5 cm from the solenoid axis is; E_max = 0.942 V/m

We are given;

Diameter; d = 4 cm = 0.04 m

Radius; r = d/2 = 0.04/2 = 0.02 m

magnetic field varies sinusoidally between 8T and 12 T.

Frequency; f = 10 Hz

From Faraday’s law, the electric field is given by;

E = -(r/2)(dB/dt)

From the variation of the magnetic field, we can write the equation of the magnetic field as;

B(t) = B_c + B_o*sin (2πft)

B(t) = 10 + 2sin (2π * 10t)

Thus;

dB/dt = 40π cos 20πt

Maximum value of electric field will occur when cos 20πt = -1. Thus;

(dB/dt)_max = -40π

Thus at r = 1.5 cm = 0.015 m from the solenoid axis, we have;

E = -(0.015/2) × -40π

E = 0.942 V/m

Read more at; https://brainly.com/question/15742333

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico