Answer:
1. Al is consumed first and CuSO₄ remains left.
2. The grams of ferric chloride that forms is 14.5 g.
3. The percent yield is 63.1%
4. Trace of impurities present in the reagents, bad manipulations when preparing solutions, etc.
Explanation:
1. The reaction is:
2Al + 3CuSO₄ = Al₂(SO₄)₃ + 3Cu
The number of moles of Al is less than the number of moles of CuSO₄. Therefore, Al is the limiting reagent and CuSO₄ is the excess reagent. This means that Al is consumed first and CuSO₄ remains left.
2. The reaction is:
2Fe + 3Cl₂ = 2FeCl₃
The number of moles of Fe is:
[tex]n_{Fe} =\frac{m_{Fe} }{MW_{Fe} } =\frac{5}{55.85} =0.0895moles[/tex]
The number of moles of Cl₂ is:
[tex]n_{Cl2} =\frac{15}{70.9} =0.211moles[/tex]
We know that 2 moles of Fe react with 3 moles of Cl₂, thus:
2 moles Fe---------------3 moles Cl₂
0.0895 moles Fe-------X moles Cl₂
Clearing X:
[tex]Xmoles_{Cl2} =\frac{3*0.0895}{2} =0.134moles[/tex]
It needs 0.134 moles of Cl₂ but it only has 0.211 moles, thus, Cl₂ is the excess reagent. Fe is the limiting reagent.
2 moles Fe-----------2 moles FeCl₃
0.0895 moles Fe------X moles FeCl₃
Clearing X:
[tex]Xmoles_{FeCl3} =\frac{2*0.0895}{2} =0.0895moles[/tex]
[tex]m_{FeCl3} =0.0895molesFeCl3*\frac{162.2gFeCl3}{1molFeCl3} =14.5g[/tex]
3. The actual yield of FeCl₃ is 9.15 g, the theoritical yield is 14.5 g, thus, ther percent yield is:
[tex]Percent-yield=\frac{Actual-yield}{Theoritical-yield} *100=\frac{9.15}{14.5} *100=63.1[/tex]%
4. Trace of impurities present in the reagents, bad manipulations when preparing solutions, etc.