Answer:
10.608 grams oxygen.
Explanation:
The chemical formula of octane is [tex]C_8H_1_8[/tex] and its molecular mass is 114.23 g/mol.
So, the number of moles in 6.1 g octane = [tex]\frac{6.1}{114.23}[/tex] = 0.053 moles
The chemical reaction of octane with oxygen has been written below in the balanced form -
[tex]C_8H_1_8[/tex] + [tex]\frac{25}{2} O_2[/tex] = [tex]8CO_2 + 9 H_2O[/tex]
From the stoichiometric coefficients of the above reaction we see that one mole of octane consumes [tex]\frac{25}{2}[/tex] moles of oxygen.
So, for 0.053 mole of octane the moles of oxygen consumed = [tex]\frac{25}{2} \times 0.053[/tex] = 0.663 moles oxygen
We know, the mass of one mole oxygen = 16 g
So, mass of 0.663 moles oxygen = 16 × 0.663 = 10.608 g
So, 6.1 g of octane will consume 10.608 g of oxygen.