A single insulated duct flow experiment using air operating at steady-state is performed in a lab. One measurement location (State 1) provides a velocity of 75 m/s, temperature of 67oC, and pressure of 0.95 bar. Another measurement location (State 2) has a pressure of 0.8 bar, velocity of 310 m/s and temperature of 22oC. The scientist neglected to note the direction. a) What is the entropy change from State 2 to State 1? (in kJ/kg)? b) What is the direction of the flow? Prove and explain why.

Respuesta :

Answer:

a) -0.0934 kJ/kg. K

b) The direction of flow is from right to left.

Explanation:

A free flow diagram of the horizontal insulated duct is as shown below.

NOW,

Let assume that the direction of flow is from left to right and consider the following relation for the entropy rate balance equation for a control volume as:

[tex]\frac{\sigma_{cv}}{m}= (s_2-s_1) \geq 0 \ \ \ -------> \ \ \ 1[/tex]

Now; if the value for this relation is greater than zero; then we conclude that our assumption is correct.

If the value is less than zero; then we conclude that the assumption is wrong.

Then, the flow is said to be  in the opposite direction

Formula for the change in specific entropy can be calculated as:

[tex]s_2-s_1 = s^0(T_2) - s^0(T_1)-R \ In ( \frac{P_2}{P-1}) \ \ \ -------> \ \ \ 2[/tex]

where;

[tex]s_1, s_2 , s^0(T_2), s^0(T1)[/tex] are specific entropies

R = universal gas constant

[tex]P_1[/tex] = pressure at location 1

[tex]P_2[/tex] = pressure at location 2

We obtain the specific properties of air at temperature at [tex]T_1[/tex] = (67°C + 273)K = 340 K from the table A-22 ( Ideal gas properties of air)

[tex]s^0(T1)[/tex] = 1.8279 kJ/kg.K

We also obtain the specific properties of air at temperature [tex]T_2[/tex] = 22°C + 273) K = 295 K

From the table A- 22

[tex]s^0(T_2)[/tex] = 1.68515 kJ/kg . K

R = [tex]\frac{8.314 kJ}{28.97 kg.K}[/tex]

[tex]P_1 =[/tex] 0.95 bar

[tex]P_2 =[/tex] 0.8 bar

Now replacing our values  into equation (2) from above; we have;

[tex]s_2-s_1 = s^0(T_2) -s^0(T_1)-R \ In (\frac{P_2}{P_1} )[/tex]

[tex]s_2-s_1 = 1.68515 -1.8279-\frac{8.314}{28.97} \ In (\frac{0.8}{0.95} )[/tex]

[tex]s_2-s_1 = 1.68515 -1.8279+ 0.0493[/tex]

[tex]s_2-s_1 =-0.0934 \ kJ/kg.K[/tex]

Equating our result to equation (1)

[tex]s_2-s_1 \geq 0\\-0.0934 \leq 0[/tex]

Therefore , our assumption is wrong and the direction of flow is said to be from right to left.

We therefore conclude that the direction of flow is from right to left.

Ver imagen ajeigbeibraheem
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico