Answer:
92% Confidence interval: (0.7078,0.7722)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 500
Number of travelers who favor tight security, x = 370
[tex]\hat{p} = \dfrac{x}{n} = \dfrac{370}{500} = 0.74[/tex]
92% Confidence interval:
[tex]\hat{p}\pm z_{stat}\sqrt{\dfrac{\hat{p}(1-\hat{p})}{n}}[/tex]
[tex]z_{critical}\text{ at}~\alpha_{0.08} = \pm 1.645[/tex]
Putting the values, we get:
[tex]0.74\pm 1.645(\sqrt{\dfrac{0.74(1-0.74)}{500}}) = 0.74\pm 0.0322\\\\=(0.7078,0.7722)[/tex]