Respuesta :
Answer:
0.6700 = 67% probability that more than 5 of the applications result in interviews.
Step-by-step explanation:
Binomial probability distribution
Probability of exactly x sucesses on n repeated trials, with p probability.
Can be approximated to a normal distribution, using the expected value and the standard deviation.
The expected value of the binomial distribution is:
[tex]E(X) = np[/tex]
The standard deviation of the binomial distribution is:
[tex]\sqrt{V(X)} = \sqrt{np(1-p)}[/tex]
Normal probability distribution
Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.
In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
When we are approximating a binomial distribution to a normal one, we have that [tex]\mu = E(X)[/tex], [tex]\sigma = \sqrt{V(X)}[/tex].
In this problem, we have that:
[tex]n = 40, p = 0.15[/tex]
So
[tex]\mu = E(X) = np = 40*0.15 = 6[/tex]
[tex]\sigma = \sqrt{V(X)} = \sqrt{np(1-p)} = \sqrt{40*0.15*0.75} = 2.26[/tex]
Probability that more than 5 of the applications result in interviews.
This is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 5. So
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z = \frac{5 - 6}{2.26}[/tex]
[tex]Z = -0.44[/tex]
[tex]Z = -0.44[/tex] has a pvalue of 0.33
1 - 0.33 = 0.6700
0.6700 = 67% probability that more than 5 of the applications result in interviews.
The probability that more than 5 of the applications result in interviews will be "0.5876". To understand the calculation, check below.
Probability
According to the question,
Number of jobs, n = 40
Interview getting probability, p = 0.15
Now,
Mean = np
= 40 × 0.15
= 6
Standard deviation be:
= √40 × 0.15 (1 - 0.15)
= 2.258
The z-value be:
= [tex]\frac{5.5-6}{2.258}[/tex]
= -0.211
hence,
The probability will be:
→ P (z > -0.211) = 0.5876
Thus the above answer is correct.
Find out more information about probability here:
https://brainly.com/question/24756209