Solution and Explanation:
The calculation of tax saving is shown below:
if B is getting the whole amount of salary the combined FICA tax liability of B and S Corp will be:
= $110000 multiply with 15.3 divide by 100
= $16830
If B is getting $50000 as salary the combined FICA tax liability of B and S corp will be
= $50000 multiply with 15.3 divide by 100
= $7650
thus the tax saving will be :
$16830 minus $7650
= $9180
The IRS can deem this arrangement unfit as make it mandatory for B to get the whole amount as salary. In that case, no change will take place in the tax liability.