Answer:
$108,937.50
Explanation:
Data provided in the question
Time period = 15 months ago
Sale value of the property = $105,000
Per month rate = 0.25%
So by considering the above information, the adjusted price of the comparable property without compounding is
= Sale value of the property × (1 + (per month rate × time period))
= $105,000 × 1.0375
= $108,937.50