Respuesta :

Answer: 360 kgm/s

Explanation:

mass of scooter = 20 kg

velocity of scooter = 18 m/s north, magnitude of its momentum = ?

Recall that momentum is the product of mass by the velocity of the moving object. Hence, momentum = Mass x velocity

= 20kg x 18m/s

= 360 kgm/s

Thus, 360kgm/s is the magnitude of the momentum of the scooter.

ACCESS MORE
EDU ACCESS