A particle undergoes two displacements. The first has a magnitude of 11 m and makes an angle of 73 ◦ with the positive x axis. The result after the two displacements is 8.7 m directed at an angle of 119◦ to the positive x axis using counterclockwise as the positive angular direction Find the angle of the second displacement (measured counterclockwise from the positive x axis). Answer in units of ◦

Respuesta :

Answer:

7.97253265907 m

Explanation:

First displacement

[tex]\Delta x=11cos 73=3.216\ m[/tex]

[tex]\Delta y=11sin 73=10.51\ m[/tex]

Final displacement

[tex]\Delta x=8.7cos 119=-4.21\ m[/tex]

[tex]\Delta y=8.7sin 119=7.609\ m[/tex]

Second displacement

[tex]\Delta x=-4.21-3.216=-7.426\ m[/tex]

[tex]\Delta y=7.609-10.51=-2.901\ m[/tex]

The magnitude of the second displacement is

[tex]=\sqrt{(-7.426)^2+(-2.901)^2}=7.97253265907\ m[/tex]

The second displacement is 7.97253265907 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico