Respuesta :
Answer:
1. 16.54 grams.
2. 6.64 grams.
Explanation:
Hello,
In this case, the undergoing chemical reaction is:
[tex]A+B\rightarrow C[/tex]
Thus, with the given information, the theoretical yield of C is:
[tex]m_C^{theoretical}=\frac{12.9g}{0.78}=16.54g[/tex]
Moreover, by considering the law of conservation of mass, the mass at the beginning of the reaction equals the mass at the end of the reaction, therefore, the mass of B that was consumed was:
[tex]m_B=m_C-m_A=16.54g-10.0g=6.64g[/tex]
Best regards.
In the given case, 1. the theoretical yield of C = 16.54
2. B was consumed by the reaction = 6.54
A reaction's percent yield essentially tells you many grams of a given product will actually be produced instead of a theoretical 100 g of product.
- to calculate a reaction's percent yield by dividing the actual yield, which is what the reaction actually produces, by the theoretical yield, which is what the reaction should theoretically produce, and multiplying the result by 100
yield % = [tex]\frac{what\ you\ actually\ get}{what\ you\ should\ theoretically\ get}[/tex] ×100
given:
yield % =78%
actually get C = 12.9 g
should get or theoretical yield = ?
A = 10.0 g
Solution:
1. putting value in formula:
78% = [tex]\frac{12.9}{x}[/tex] ×100
x = [tex]\frac{12.9*100}{78}[/tex]
= 16.54
2. Now we have A we have C that are; 10 and 16.54 grams then we can calculate be find the difference between product and reactant A.
=> A + B = C
=> B = 16.54 - 10
=> B = 6.54
Thus, 1. the theoretical yield of C = 16.54
2. How much B was consumed by the reaction = 6.54
Learn more:
https://brainly.com/question/14966377