Answer:
[tex]A(t)=250-210e^{-\frac{t}{50}}[/tex]
Step-by-step explanation:
We are given that
Volume,V=250 L
Mass of salt=m=40 g
Brine containing 1 g per liter
Pumped into the tank at the rate=5 L/min
We have to find the number A(t) of grams of salt in the tank at time t.
Rate of change of salt in the tank
[tex]\frac{dA}{dt}=[/tex]Rate in-Rate out
Rate in=5 L/min
Rate out=[tex]\frac{A}{250}\times 5=\frac{A}{50}[/tex] L/min
[tex]\frac{dA}{dt}=5-\frac{A}{50}=\frac{250-A}{50}[/tex]
[tex]\int \frac{50dA}{250-A}=\int dt[/tex]
[tex]-50ln(250-A)=t+C[/tex]
Using the formula
[tex]\int \frac{dx}{x}=ln x[/tex]
A=40 and t=0
[tex]-50ln(250-40)=0+C[/tex]
[tex]-50ln(210)=C[/tex]
Substitute the value
[tex]-50ln(250-A)=t-50ln(210)[/tex]
[tex]-50ln(250-A)+50ln(210)=t[/tex]
[tex]50ln\frac{210}{250-A}=t[/tex]
[tex]t=50ln\frac{210}{250-A}[/tex]
[tex]\frac{t}{50}=ln\frac{210}{250-A}[/tex]
[tex]\frac{210}{250-A}=e^{\frac{t}{50}[/tex]
[tex]\frac{250-A}{210}=e^{-\frac{t}{50}}[/tex]
[tex]250-A=210e^{-\frac{t}{50}}[/tex]
[tex]A(t)=250-210e^{-\frac{t}{50}}[/tex]