Wilma drove at an average speed of 60 mi/h from her home in City A to visit her sister in City B. She stayed in City B 15 hours, and on the trip back averaged 35 mi/h. She returned home 41 hours after leaving. How many miles is City A from City B

Respuesta :

Answer:

574.8 miles

Step-by-step explanation:

Given:

An average speed of Wilma from City A to City B =  60 miles per hour

She stayed in City B 15 hours.

An average speed of Wilma from City B to City A  =  35 miles per hour.

Whole time taken including 15 hours stay in city B = 41 hours

Question asked:

How many miles is City A from City B ?

Solution:

Total time taken including 15 hours stay in city B = 41 hours

Total time taken on the trip excluding stay in city B = 41 - 15 = 26 hour

Let time taken during from city A to city B = [tex]x[/tex]

Time taken during from city B to city A = [tex]26-x[/tex]

As distance traveled from city A to city B is equal to distance traveled from  city B to city A:-

And by using : [tex]Distance=speed\times time[/tex]

Distance traveled from city A to city B = Distance traveled from city B to A

[tex]speed\times time[/tex] = [tex]speed\times time[/tex]

[tex]60\times x=35(26-x)\\60x=910-35x[/tex]

Adding both sides by [tex]35x[/tex]

[tex]95x=910[/tex]

Dividing both sides by 95

[tex]x=9.58\ hours[/tex]

Distance traveled from city A to city B = [tex]speed\times time[/tex]

                                                               = 60 [tex]\times[/tex] 9.58

                                                               = 574.8 miles

Therefore, there are 574.8 miles from City A to City B.

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS