Answer: Mass of hydrogen gas is collected is 0.058 grams
Explanation:
The balanced chemical reaction is :
[tex]2Al+3H_2SO_4\rightarrow Al_2(SO_4)_3+3H_2[/tex]
According to the ideal gas equation:
PV=nRT
P = Pressure of the gas = 739 mm Hg = 0.97 atm (760mmHg= 1atm)
V= Volume of the gas = 0.722 L
n= moles of gas = ?
T= Temperature of the gas in kelvin =[tex]25^0C=(25+273)K=298K[/tex]
R= Gas constant =[tex]0.0821Latm/Kmol[/tex]
[tex]0.97\times 0.722=n\times 0.0821\times 298[/tex]
n=0.029
Mass of hydrogen =[tex]moles\times {\text {Molar mass}}=0.029mol\times 2g/mol=0.058g[/tex]
Mass of hydrogen gas is collected is 0.058 grams