Answer:
[tex]u(t)=0.78sin12.78t[/tex]
Explanation:
We are given that
Mass,m=148 g
Length,L=6 cm
Velocity,u'(0)=10 cm/s
We have to find the position u of the mass at any time t
We know that
[tex]\omega_0=\sqrt{\frac{g}{L}}=\sqrt{\frac{980}{6}}=12.78 rad/s[/tex]
Where g=[tex]980 cm/s^2[/tex]
[tex]u(t)=Acos12.78 t+Bsin 12.78t[/tex]
u(0)=0
Substitute the value
[tex]A=0[/tex]
[tex]u'(t)=-12.78Asin12.78t+12.78 Bcos12.78 t[/tex]
Substitute u'(0)=10
[tex]12.78B=10[/tex]
[tex]B=\frac{10}{12.78}=0.78[/tex]
Substitute the values
[tex]u(t)=0.78sin12.78t[/tex]